Deviant Logo

Chcę studiować w Anglii

Chcę studiować w Anglii

Wielu obcokrajowców mówi, że polscy studenci są bardzo dobrze wykształceni oraz, że poziom edukacji w Poslce jest bardzo wysoki. Dlaczego wobec tego młodzi ludzie coraz częściej decydują się na kontynuowanie nauki w Wielkiej Brytanii? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Po pierwsze Polacy nie są pewni swoich umiejętności językowych. Bardzo trudno jest im złamać barierę pierwszego kontaktu i podjąć nawet najprostszą formę komunikacji. Mimo że poziom kształcenia w Polsce jest wysoko oceniany, to wielu obecnych dwudziestolatków w podstawówce jako język obcy poznawało język niemiecki, ze względu na polsko-niemieckie sąsiedztwo. Język angielski nie był wtedy tak popularny, dlatego nie przykładano szczególnej wagi do jego wpajania. Największy skok w liczbie szkół, które wprowadziły do swojego programu język angielski nastąpił z początkiem XXI wieku, kiedy nastały czasy zmian politycznych. Podstawy językowe są jednak szczególnie ważne, dltego należy je przyswajać już od najmłodszych lat. Osoby, które pierwszy raz stykały się z językiem angielskim w wielu 13-14 lat są zdcydowanie mniej pewne poprawności swoich wypowiedzi, co ciągnie za sobą problemy z przełamywaniem bieriery komunikacyjnej. Takie trudności można bardzo łatwo wyeliminować, wystarczy tylko pojechać do Anglii i rozpocząć tam naukę. Sukces gwarantowany w ekspresowym tempie.

Po drugie Polska nadal dąży do zachodnich ideałów. Chcielibyśmy zarabiać tyle samo co Amerykanie, czy Brytyjczycy, dlatego coraz częściej młodzi ludzie decydują się na studia w Anglii. Dlaczego? Jest to najprostsza droga do opanowania perfekcyjnie języka, oraz do poznania specyfiki płaszczyzny zawodowej. Jest to też najlepszy sposób na przezwyciężenie szoku kulturowego, który jest nieodłącznym elementem osiedlenia w obcym kraju. Uniwersytety brytyjskie również chętnie przyjmują w swoje mury obcokrajowców, ponieważ jest to element, który znacząco podnosi prestiż szkoły, ale również pozwala jej zachować wysoki poziom, pomimo panującego niżu demograficznego na wyspach. Programy są specjalnie ułożone pod umiejętności językowe studentów z różnych krajów. W grupach międzynarodowych, program jest realizowany w sposób bardziej przystępny, co stanowi tylko zachętę do przyjazdu. Inną kwestią jest cena. W znaczej mierze nauka na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii jest płatna. Najlepsze kampusy są instytucjami prywatnymi, zasilanymi poprzez datki swoich studentów i absolwentów. Finansowanie studiów na wyspach nie należy do najtańszych, szczególnie przy średnich zarobkach Polaków. Jednak i ten problem da się obejść. Rząd Wielkiej Brytanii przygotował specjalny system świadczeń dla studentów w formie pożyczki, której niskie oprocentowanie, pozwala na spokojne podjęcie nauki, zostawiając należnosci finansowe do spłaty dopiero po zakończeniu edukacji. Kampusowe programy wsparcia dla studentów, również pomagają w zakwaterowaniu oraz znalezieniu pracy, co ułatwia zaklimatyzowanie i nawiązanie nowych znajomości.

Po trzecie studia w kraju, gdzie chcielibyśmy rozpocząć swoją karierę zawodową, są bardzo przydatnym elementem. Nie dość, że ćwiczymy swoje umiejętności językowe, to dodatkowo, poznajemy brytyjski rynek pracy, nawiązujemy znajomości, często przydatne w przyszłości. Podczas studiów również możmey zdobyć doświadczenie w zawodzie, podjemując praktyki i uczestnisząc w szkoleniach.

Nie ma wątpliwości, że studia za granicą nadal budzą wiele nadziei i emocji wśród młodych Polaków. Szansa ze lepszą przyszłość może tylko wzrosnąć po podjęciu studiów za granicą, jednak czy każdy z nas jest gotowy na wyjad i pozostawienie swojego życia w Polsce?

Comments are closed.