Deviant Logo

Czy warto reklamować strony WWW poza internetem?

W czasach, gdy reklama w internecie jest bardzo droga (szczególnie dla najbardziej obleganych fraz) wielu właścicieli witryn próbuje reklamować swoje projekty w bardziej klasyczny sposób. Ja też wpadłem na taki pomysł. Jak oceniam efekty? Według mnie były to zmarnowane pieniądze.

Posiadam forum dość ściśle związane z kulturą Japonii. Postanowiłem więc zareklamować je na konwencie fanów mangi i anime. Przy wejściu na zlot każdy uczestnik otrzymywał specjalne siatki z materiałami od sponsorów, tak więc uznałem, że dodam tam coś od siebie. Potrzebowałem jednak czegoś specjalnego, co wyróżniłoby się w torbie pełnej ulotek, karteczek i broszurek. Wypadło na krówki z logiem strony.

Cukierki były duże, ciągnące się i naprawdę dobre. Logo z adresem było widoczne, a postacie związane z tematyką forum dodatkowo przyciągały wzrok. Niestety to nie wystarczyło. Mimo, że na konwent 400 osób, z czego co najmniej 1/4 była naprawdę zainteresowana tematyką mojego forum, to statystyki odwiedzin tydzień po wydarzeniu dosłownie nie zmieniły się względem wcześniejszego tygodnia.

Wyniki przedyskutowałem z kolegami, którzy również mieli doświadczenie w promocji witryn. Doszliśmy do wniosku, że reklama internetowa jest znacznie bardziej opłacalna dla promocji stron internetowych. Jeśli naprawdę chcemy, by odwiedzono naszą witrynę materiały promocyjne muszą być wielorazowego użytku, żeby adres utkwił odbiorcy na dłużej. Tak więc ulotki, czy cukierki trzeba zastąpić smyczami, długopisami, czy nawet koszulkami. Wtedy niestety koszty rosną – zamiast kilkudziesięciu groszy zapłacimy kilku, bądź kilkanaście złotych, a więc tyle co za pewne wejście z reklamy Pay Per Click. Ku naszemu zdziwieniu nieopłacalne okazały się również reklamy w prasie tematycznej, lub rozwieszone na przystankach oraz w środkach komunikacji miejskiej. Być może bilbordy lub reklamy telewizyjne przyniosłyby lepsze rezultaty, niestety tego nie mieliśmy okazji sprawdzić z racji niskiego budżetu.

Dodaj komentarz

Sprawdź także: