Deviant Logo

Jak powinny być wybierane rowery dla dzieci?

Jak powinny być wybierane rowery dla dzieci?

Na rynku rowerów istnieje szereg firm, posiadających w swoim asortymencie mnogość nie tylko modeli jednośladów, ale i wszelkiego rodzaju gadżetów i akcesoriów, które są w stanie wspomóc nas w rowerowych przejażdżkach. Ze względu na to, że każdy z nas posiada odmienne potrzeby względem rowerów, producenci starają się sprostać oczekiwaniom i produkować sprzęt, który nie tylko byłby trwały i wytrzymały, ale i sprawdzał się podczas różnego typu wypraw. Stąd też najpopularniejsze marki rowerowe, w które zaopatrzone są duże miasta, takie jak chociażby posiadający rowery Giant, Kross czy Kellys Poznań, Kraków czy Warszawa. Spośród wielu użytkowników ścieżek rowerowych znajduje się coraz więcej dzieci, stąd warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób powinno się wybierać jednoślady dopasowane bezpośrednio do ich potrzeb, a także jakie akcesoria wybierać, aby najmłodsi rowerzyści byli w pełni bezpieczni na drogach.

Zanim więc podejmiemy decyzję o wybraniu się na rodzinną wycieczkę, zastanówmy się, na jakim pojeździe będą się czuli najlepiej nasi mali podopieczni. Zazwyczaj dziecko dostaje swój pierwszy rower w prezencie, więc nie ma bezpośredniego wpływu na to, jak będzie się czuło w konkretnym siodełku. Warto jednak pamiętać, że dzisiejsze rowery powinno się dobierać niemal tak samo, jak buty, dlatego też obecność dziecka jest wyjątkowo ważna. Dzięki temu ma ono możliwość wejścia na rower, sprawdzenia wysokości ramy, wielkości kół czy nawet wykonania próbnej przejażdżki i sprawdzenia którym modelem jest mu najwygodniej się poruszać. Duże miasta, posiadające rowery znanych marek, takich jak Kross czy Poznań czy Wrocław, z pewnością będą miały do zaoferowania jednoślady o różnych kolorach czy nadrukach, jednak tego typu elementy rodzice powinni potraktować jako miły dla oka gadżet, który powinien być wybierany na samym końcu. Oczywiście mnogość ofert pozwala na połączenie designu z funkcjonalnością, dlatego też nie powinniśmy mieć raczej problemu z kupnem modelu, który nie tylko będzie bezpieczny i ergonomiczny, ale będzie się podobał dziecku. Jazda na rowerze jest niezwykle ważna dla pełnego i prawidłowego rozwoju psycho-motoryki dziecka, dlatego też warto wybrać taki, który zapewni mu komfort użytkowania i zadba o jego właściwą postawę.

Jest kilka podstawowych wytycznych, którymi powinniśmy się kierować dobierając rower dla najmłodszych, przede wszystkim jednak warto pilnować: gdzie kupujemy rower, w jakim wieku jest dziecko, jakiego jest wzrostu, jak zmontowany jest rower, czy sprzęt posiada gwarancję. Zaopatrywanie się w urządzenia znanych producentów w przypadku rowerów jest niezwykle istotne, ponieważ zyskujemy pewność, że wybrany model będzie pochodził z fabryki, która doskonale zna się na rzeczy i bierze pod uwagę wszystkie niuanse, które muszą być uwzględnione w przypadku tego typu produkcji. Nie wybierajmy więc sprzętu z przypadkowych sklepów czy sezonowych stoisk, które mogą kusić nas niskimi cenami czy częstymi promocjami, ale nie dają gwarancji, że sprzęt będzie w dobrym stanie technicznym i bezpieczny. Tego typu miejsca posiadają swój podstawowy minus, którym jest brak fachowych sprzedawców. Jest to o tyle ważne, że profesjonalna obsługa doskonale zna się na rzeczy, potrafi wskazać plusy i minusy poszczególnych modeli rowerów oraz błyskawicznie dopasować rower do wzrostu czy wieku użytkownika. Profesjonalne sklepy rowerowe nie tylko posiadają swoje serwisy czy wyspecjalizowaną kadrę, ale i mają w swoim asortymencie modele najlepszych marek, takich jak Giant czy Kellys Poznań, Wrocław czy Warszawa.

Pierwszy rower dla dziecka powinien być przede wszystkim dostosowany bezpośrednio do jego wieku. Siedmiolatek, który dopiero uczy się poruszać na swoim jednośladzie powinien otrzymać pojazd, który będzie jak najprostszy w swojej budowie i obsłudze. Ze względu na to, że taki początkujący rowerzysta potrzebuje stałej asekuracji osoby dorosłej, pojazd może posiadać rączkę do prowadzenia albo boczne koła, które w razie potrzeby można odczepić lub lekko unieść. Siodełko powinno być wygodne i miękkie, a kierownica idealnie dopasowana. Równie ważne, o ile nie najważniejsze, są oczywiście dobre hamulce. W przypadku nowicjusza najlepiej sprawdzą się hamulce pedałowe, niż te znajdujące się przy kierownicy, ze względu na to, że jest ono mniej skomplikowane. Tego typu rower nie będzie oczywiście w stanie „rosnąć” wraz z dzieckiem, dlatego jeżeli podwyższanie siodełka czy kierownicy niewiele już daje, należy wymienić jednoślad na nowy. Dziesięciolatki powinny posiadać już rower solidny i dobrej jakości, dopasowany bezpośrednio do jego wzrostu i skonstruowany na aluminiowej ramie.

Dobrze by było, gdyby poszczególne akcesoria czy części wymienne takie, jak bagażniki czy błotniki, były w pełni wymienne, a siodełko i kierownica wygodna i ergonomiczna. Jeżeli zatem decydujemy się na zakup roweru dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę: czy sprzęt jest solidnie wykonany, wszystkie łączenia są stabilne, a pedały czy wsporniki kierownicy nie piszczą i zgrzytają, czy opony wyposażone są w wyraźne bieżniki i nie są w żadnym miejscu uszkodzone, czy siodełko jest wystarczająco szerokie, aby dziecko mogło swobodnie na nim siedzieć, czy rower posiada wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria i elementy montażowe, a rama nie jest w żadnym miejscu uszkodzona czy zarysowana, czy sprzęt posiada gwarancję producenta. Warto pamiętać także o tym, aby dziecko – jako początkujący uczestnik ruchu drogowego – było w pełni bezpieczne. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby poruszało się w kasku, a jego jednoślad miał sprawnie działające oświetlenie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nie mniej istotne są ochraniacze, które zadbają o łokcie, kolana i dłonie w sytuacji ewentualnego upadku. Często zapomina się o ubraniu, które powinno być dopasowane do warunków atmosferycznych i zapewnić dziecku nie tylko komfort i swobodę poruszania się, ale chronić go przed przegrzaniem czy wychłodzeniem. Rower powinien być także dopasowany bezpośrednio do wzrostu dziecka, dlatego też warto skonsultować wszystkie wątpliwości z fachową obsługą sklepu.

Comments are closed.