Deviant Logo

Jak rozwijać w dziecku ukryte talenty?

Jak rozwijać w dziecku ukryte talenty?

Jako rodzice pragniemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Chcemy by rozwijały swoje talenty, uczyły się języków, a także dobrze radziły sobie w szkole. W jaki jednak sposób obudzić w dziecku zamiłowanie do danej dziedziny? Jak odkryć jego ukryty talent?

Nauka małego dziecka

Naukowcy zgodnie powtarzają, że najmłodsze dzieci mają najbardziej chłonne umysły, dlatego tak ważna jest nauka danych umiejętności już od najwcześniejszych lat. Każde dziecko jest ciekawe świata i niemal od razu wykazuje zainteresowanie danymi przedmiotami ukazując, iż jego zainteresowania są wyraźnie sprecyzowane. Powinniśmy więc bacznie obserwować dziecko, aby odkryć jego ukryte zdolności.

Warto także rozmawiać z dzieckiem, a także aktywizować je różnymi grami i zabawami, które pobudzą jego kreatywność i nauczą zainteresowania światem, a także codziennymi czynnościami takimi jak gotowanie, czytanie książek, rysowanie. Pamiętaj także o tym, by być dla dziecka przykładem. Jeżeli chcesz by czytało książki – sama je czytaj, jeżeli chcesz by uprawiało sport – nie spędzaj wieczorów na kanapie.

Pamiętaj o tym, że dziecko może odziedziczyć po tobie lub mężu talenty, wtedy zdecydowanie łatwiej będzie wam rozwijać je razem, może jednak zdarzyć się tak, że zainteresuje je zupełnie inna dziedzina. Nie zniechęcaj dziecka do jego wyborów, pozwól mu się rozwijać, wspieraj je w dokonywanych wyborach. Często zdarza się tak, że dziecko dopiero poszukuje swojej drogi więc kilkukrotnie zmienia obiekt swoich zainteresowań. Pozwól mu na eksperymenty!

Gdy dziecko jest starsze

Idealnym czasem do obserwacji zachowań naszego dziecka są weekendy i czas wakacji, wtedy gdy dziecko jest w pełni zrelaksowane, nie myśli o szkole i ma wiele wolnego czasu. Nie załączajmy mu telewizora czy komputera zamiast tego wyjdźmy na spacer, czy wyjedźmy na wakacje. Rodzinne wczasy spędźmy z dziećmi aktywnie, wędrując, jeżdżąc na rowerze zwiedzając zabytki. Sprawmy by czas wakacji był czasem niezapomnianym dla całej rodziny.

W ciągu roku szkolnego pozwalajmy rozwijać dzieciom swoje pasje językowe, sportowe czy artystyczne. Nie wybierajmy zajęć, które uszczęśliwiają nas, ponieważ to dzieci będą na nie uczęszczać. Obecnie jednymi z najbardziej popularnych są zajęcia nauki języka obcego, jeżeli jednak nasze dziecko nie jest poliglotą zapisując je na kurs sprawimy, że będzie nieszczęśliwe i nie będzie miało czasu na realizację swoich pasji. Może bardziej niż nauka języka uszczęśliwimy dziecko zajęciami na basenie, czy korcie tenisowym.

Każde zajęcia dodatkowe mogą budzić strach dzieci, dlatego warto je do nich przygotować i zachęcić do kontaktu z rówieśnikami. Jeżeli jednak dziecko jest bardzo wstydliwe, a pragnie rozwijać swoje pasje może warto zdecydować się na zajęcia indywidualne lub w domu. Wiele szkół na przykład szkoła muzyczna Poznań oferują dojazd do klienta i zajęcia indywidualne. Dodatkowo, w przypadku nauki gry na instrumentach, indywidualne zajęcia gwarantują lepsze efekty, ponieważ nauczyciel skupia się jedynie na naszym dziecku, a nie pewnej grupie osób.

Odkrycie ukrytego talentu naszego dziecka jest niezwykle ważne i z pewnością sprawi, że będzie ono bardziej zadowolone i pełne pozytywnej energii.

Comments are closed.