Deviant Logo

Naprawa turbosprężarek

Naprawa turbosprężarek

Turbosprężarki to jedne z najbardziej interesujących części montowanych w samochodach. Dzięki ich zastosowaniu auta poruszają się nie tylko sprawniej, ale również ekonomiczniej i bardziej ekologicznie. Spaliny wykorzystywane są do zasilenia turbiny, dlatego nie wydostają się do środowiska. To między innymi z tego powodu turbosprężarki cieszą się obecnie dużą popularnością. Choć wydaje się, że ich obecność w przemyśle motoryzacyjnym nie trwa długo, w rzeczywistości są to tylko pozory. Pierwsze turbosprężarki powstawały już kilkadziesiąt lat temu, a samo turbodoładowanie opatentowano w tysiąc dziewięćset piątym roku, czyli dokładnie sto dziesięć lat temu. Niestety niewłaściwie eksploatowany samochód z turbosprężarką może ulegać awariom. W takim przypadku należy zregenerować zepsutą część bądź wymienić ją na nową. Jeśli szybko zainterweniujemy, gdy zaniepokoją nas pierwsze objawy działania silnika, możemy zapłacić za naprawę stosunkowo niedużo.

Objawy „choroby” turbosprężarki

Warto przede wszystkim pamiętać, że do awarii dochodzi rzadziej, gdy poprawnie dbamy o silnik z turbosprężarką. Które zachowania auta powinny nas jednak zaniepokoić i zmusić do wizyty w warsztacie samochodowym? O ewentualnej usterce informują nas wycieki oleju, obniżenie mocy silnika czy dymienie i kopcenie. Bardzo często awaria dociera również do naszego słuchu. Niepokojące gwizdanie oraz inne nietypowe dźwięki wydobywające się z turbiny z pewnością nie gwarantują jej stuprocentowej sprawności. Lepiej zgłosić się do mechanika wcześniej, ponieważ zwlekanie z wizytą może jeszcze bardziej uszkodzić silnik.

Regeneracja turbosprężarek krok po kroku

Z reguły naprawa turbosprężarek odbywa się w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że nie każdy mechanik specjalizuje się w tego typu usługach, dlatego – jeśli mamy auto tego typu – możemy zawczasu znaleźć zaufany punkt. Jak regenerowana jest turbosprężarka? Na podstawie specjalnej diagnostyki mechanik sprawdza, który element uległ uszkodzeniu. Część trzeba oczyścić (bardzo często powodem uszkodzenia są właśnie zanieczyszczenia przedostające się do silnika), a uszkodzone elementy wymienić na nowe. Naprawioną część trzeba w ostatniej fazie wyregulować. Przed zamontowaniem i oddaniem do użytku mechanik sprawdza również, czy turbosprężarka poprawnie radzi sobie z wykonywaniem swoich prac. Gdy wszystko jest w porządku, część może wrócić do naszego samochodu.

Koszt regeneracji turbosprężarki

Jeśli chodzi o koszt regeneracji turbosprężarki, trudno jednoznacznie wskazać wartość naprawy. Wszystko zależy między innymi od stopnia uszkodzenia części. Warto również zaznaczyć, iż koszt naprawy jest nieporównywalnie mniejszy niż koszt wymiany zepsutego elementu na nowy. To właśnie dlatego poprawna obsługa samochodu z turbiną okazuje się niezwykle istotna. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z tym, jak eksploatować pojazd, powinniśmy dopytać się o szczegóły zaufanego mechanika. Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” z pewnością sprawdza się także w tym przypadku.

Comments are closed.