Deviant Logo

Pielęgnacja sierści psa

Pielęgnacja sierści psa

Opieka nad psem nie należy do najłatwiejszych. Jest jednak bardzo interesująca i może sprawić dużo radości. Zarówno nam – właścicielom – jak i naszym czworonogom. Bardzo istotnym elementem wspomnianej opieki jest pielęgnacja psiego futerka. Nawet w przypadku krótkowłosych zwierzaków musimy odpowiednio zadbać o ich sierść. Im ta ostatnia jest dłuższa, tym więcej czasu zajmie nam jej odpowiednia pielęgnacja. Warto jednak podkreślić, że z czasem opieka nad pupilem staje się naprawdę prosta. Odpowiednia szczotka, optymalny szampon zakupiony w sklepie zoologicznym czy wreszcie właściwe przygotowanie pupila do zabiegów pielęgnacyjnych to aspekty, które mogą znacznie umilić nam czas spędzony z pupilem na doprowadzaniu włosia do optymalnej świetności. Co warto zatem wiedzieć na temat pielęgnacji sierści?

Rodzaje szczotek

Jak powinna wyglądać idealna szczotka psa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ wspomniane akcesoria dobieramy bardzo różnie. Na wybór wpływa między innymi gęstość i długość sierści, wielkość psa czy rodzaj włosia. Czasami idealnie sprawdzają się szczotki z miękkim włosiem, innym razem szczotka powinna być wyposażona w sztywne igiełki zakończone plastikowymi kulkami, by nie podrażnić skóry zwierzaka. Oprócz szczotek wśród właścicieli psów popularnością cieszą się także grzebienie. Te ostatnie potrafią nierzadko rozplątać uciążliwe kołtuny, które co jakiś czas pojawiają się na futerku czworonoga. Jeśli nie możemy poradzić sobie z rozczesaniem splątanego włosia grzebieniem, za pomocą odpowiednich przyrządów możemy przyciąć sploty. Takie usługi świadczy również psi fryzjer, do którego można wybrać się raz na jakiś czas.

Akcesoria kąpielowe

Kiedy najlepiej kąpać psa? Na pewno opłaca się to robić stosunkowo regularnie, ponieważ czysta i odświeżona sierść posiada lepsze właściwości. Nie ma tendencji do kołtunienia i nadmiernego wypadania. Jeśli posiadamy ogród, najlepiej zaserwować czworonogowi kąpiel na zewnątrz. Oczywiście tylko wtedy, gdy na dworze jest wystarczająco ciepło (późna wiosna, lato, wczesna jesień). W okresie zimowym kąpiemy psa wyłącznie w pomieszczeniu!

Przed kąpielą warto przygotować sobie kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim szampon, który – co niezwykle ważne! – kupujemy w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Przyda się także ręcznik, który dobrze wchłania wodę, odżywka (szczególnie wtedy, jeśli sierść szybko się plącze i jest długa) oraz szczotka psa.

Czworonoga możemy wykąpać w wannie lub misce. Wszystko zależy od jego wielkości. Jeśli kąpiemy zwierzaka w ogrodzie, w miarę możliwości także warto zapewnić mu do kąpieli specjalne miejsce. Co z suszeniem? Wszystko zależy od naszego pupila. Czasami kąpiel bywa dla futrzaka bardzo stresująca, dlatego dodatkowe suszenie, hałas i ciepło mogą negatywnie wpłynąć na jego reakcje i zachowanie. W porze letniej, gdy piesek może swobodnie wyhasać się na dworze, warto sobie takie suszenie podarować. Czasami zdarza się jednak tak, że pupil sam domaga się tego typu pielęgnacji. Musimy oczywiście pamiętać, by sierść po kąpieli dobrze wyczesać.

Comments are closed.