Deviant Logo

Poznaj Poznań

Poznaj Poznań
Poznań niezaprzeczalnie jest miastem, które powinno postawić na rozwój miejsc zielonych, tymczasem powstają kolejne, ogromne galerie handlowe, a wokół nich drogi, co też wiąże się z potężnymi korkami. Dojazd do pracy jest skomplikowany, a o powrotach lepiej nie mówić.
Ale to tyle jeśli chodzi o negatywne aspekty, chciałabym skupić się raczej na tych pozytywnych. Oczywiście w samym centrum jest mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, takich jak chociażby Termy Maltańskie czy Stary Rynek z licznymi restauracjami, barami i klubami. Ktoś, kto kocha zieleń, wiosnę, lato i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, może odpocząć na przykład w Ogrodzie botanicznym i licznych parkach, które są w każdej części miasta. Prawie przy każdym osiedlu jest plac zabaw dla dzieci. I co istotne, nareszcie zaczęły pojawiać się wybiegi dla psów.
Nie każdy wie, a myślę, że warto wiedzieć, iż Poznań film commission stworzyli coś takiego, jak baza lokacji. Pracownicy zgromadzili w niej ponad dwieście miejsc znajdujących się na terenie całego Poznania i okolic, które zasługują na uwagę, a już na pewno powinno się chociaż wiedzieć o ich istnieniu. Niestety nie wszystkie z nich są otwarte dla każdego. Mam tutaj na myśli na przykład fortyfikację lub teren wojskowy. Na szczęście jest taka inicjatywa, jak Dni Twierdzy, jest to weekend podczas którego poszczególne forty są otwarte dla każdego, można podziwiać elementy obronne Poznania od średniowiecza aż po Drugą Wojnę Światową. W tym roku Dni Twierdzy przypadają na ostatni weekend sierpniowy (dwudziesty szósty i dwudziesty siódmy sierpień). Przedsięwzięcie to organizowane jest dopiero od pięciu lat i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę osób. Jest to niepowtarzalna okazja do tak bliskiego, namacalnego kontaktu z historią. Nie jest to jednorazowa atrakcja, jak już uczestniczyło się w Dniach Twierdzy raz, chce się kolejny i kolejny. Wojsko również robi wyjątek i raz w roku pozwala na wejście na swój teren. Mówię o momencie, w którym zaczynają kwitnąć śnieżyce. Te małe, białe, niepozorne kwiatki przyciągają niesamowitą liczbę osób, nie tylko mieszkańców Poznania i okolic, ale przyjeżdżają tam ludzie z odległych zakątków. Śnieżyce kwitną bardzo krótko, a teren otwarty jest również tylko w jeden weekend, także czasami na ścieżkach robi się ciasno. Mimo to warto się tam wybrać, by poczuć pierwszy prawdziwy powiew wiosny. To tylko dwa przykłady na to, że Poznań jest fascynujący, a baza lokacji ma tych miejsc ponad dwieście. Poznań film commission to biuro filmowe Poznania, które funkcjonuje w strukturze Estrady Poznańskiej. Jej cel to ułatwienie produkcji filmowej, telewizyjnej i reklamowej oczywiście w Poznaniu. Na terenie miasta oraz w jego bliższych i dalszych okolicach nagrywano już wiele scen do kultowych produkcji, takich jak: Pan Tadeusz, Ogniem i mieczem, Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem, Mój rower i wiele wiele innych. Nie tylko polscy producenci poznali się na naszym mieście, na poligonie w Biedrusku kręcono początkową scenę do amerykańskiej produkcji Proof of life, w której główne role grali Meg Ryan i Russell Crowe. Jak widać Poznań ma potencjał. Dzięki takim instytucjom, jak PFC jest on wykorzystywany i rozwijany. Taka baza lokacji to duże ułatwienie dla producentów, ale także dla samych mieszkańców. Baza została zamieszczona na stronie http://poznanfilmcommission.pl/, więc każdy, kto tylko chce, ma do niej dostęp. Wszystkie pozycje są dokładnie opisane, zamieszczony jest dokładny adres i odległość od centrum Poznania. Pod opisem widnieją też zdjęcia, więc każdy może wstępnie ocenić, czy aby na pewno chce odwiedzić to konkretne miejsce.

Comments are closed.