Deviant Logo

Transport bliski – jakie urządzenia ułatwiają to zadanie?

Transport bliski – jakie urządzenia ułatwiają to zadanie?

Czym jest transport bliski? Jest to krótko mówiąc przenoszenie na stosunkowo krótkie dystanse różnych ciężkich materiałów i rzeczy. Jak możemy się domyślać najczęściej do transportu ręcznego dochodzi na budowach czy w magazynach, a także różnych przedsiębiorstwach. Jakie urządzenia mogą nam w transporcie bliskim pomóc?

Bardzo często transport bliski, tak jak wspominaliśmy, ma miejsce na budowie. Tam to właśnie korzysta się z szeregu urządzeń, które czynią pracę robotników przyjemniejszą, mniej obciążającą i bardziej znośną. Jednymi z takich urządzeń są żurawie budowlane. Dzielimy je na stacjonarne u przejezdne. Po ich nazwach każdy zorientuje się czym się one różnią. Muszą to być urządzenia stabilne i w pełni sprawne, ponieważ często podnoszą one materiały dochodzące do kilku ton na wysokość ponad stu metrów. Inne urządzenia to wciągarki, które przenoszą różnego rodzaju rzeczy za pomocą swojej specyficznej budowy. Wyręczają one pracowników od ręcznego przenoszenia bardzo ciężkich materiałów. Wciągarki zwiększają ergonomię pracy, przyśpieszają ją, a także są zdecydowanie bardziej bezpieczne dla wszystkich. Wyróżnia się wciągarki liniowe i łańcuchowe.

Oczywiście oprócz tego typu urządzeń możemy wyróżnić też sprzęt do transportu bliskiego, który stosować możemy w mniejszych pomieszczeniach, także tych zamkniętych, na przykład w magazynach lub salach produkcyjnych czy też halach. Jednym z nich jest balanser, małe urządzenie, które umożliwia odciążenie narzędzi na stanowisku pracy. Ich zastosowanie ma same pozytywne plusy, przede wszystkim podnosi jakość wykonywanej pracy. Wszystkie roboty wykonane są bowiem bardzo dokładnie, ponieważ za pomocą sprzętu, a nie ludzkiej ręki. Poza tym każdy robotnik zostaje odciążony od utrzymywania ciężkiego narzędzia w dłoni i może całkowicie poświęcić się dokładnemu wykonywaniu zaleconych mu zadań. Prawdziwie nowatorskie są także manipulatory, czyli urządzenia, które łączą zalety suwnicy, wciągarki i żurawia. Są jednak znacznie poręczniejsze i umożliwiają przenoszenie ciężkich materiałów z miejsca na miejsce w pełni bezpieczny dla nich i pracowników sposób.

Comments are closed.